Fisk Jubilee Singers

Psal se rok 1871 a učitel hudby na universitě ve Fisk (George Leonard White) založil pěvecký sbor v naději, že projekt přinese universitě nějaké finanční prostředky. Sbor založil s devíti studenty přes nesouhlas vedení university pořádal koncerty.

Neustále se setkávali s pokořováním a pohoršováním pro jejich barvu pleti a fakt, že byli skupinou neznámou a bez peněz situaci nijak nezlepšovalo. Universitě ale hrozil zánik a tohle byla jedna z mála možností jak jí pomoci. Zpěváci ve věku od 15 do 25 let byli buď stále formálně otroci nebo jejich přímí potomci.

Repertoár s klasickou hudbou se neujal a žádné výrazné finace nepřinášel. To bylo důvodem k tomu, že se začali plně věnovat spirituálům a ostatním písním typickým pro černé otroky. V tu dobu také přijali jméno Fisk Jubilee Singers. Slovo "Jubilee" mělo připomínat biblický odkaz na dobu radosti a vzkříšení a zároveň konec otroctví.

Vedoucí souboru, George White, sám neměl velké hudební vzdělání, ale byl dobrý zpěvák a hudbě se věnoval naplno. A dokázal ze svých nadaných zpěváků dostat maximum. Brzy síla souboru a výmluvnost jejich hudby tak úchvatná, že si publikum obvykle žádalo další a další přídavky.

Po několika turné po Spojených Státech i po Evropě Jubilee Singers vydělali 150 tisíc dolarů, čímž zajistili škole budoucnost. Z přivezených peněz byla zaplacena budova Union Fort Gille v North Nashville - první stálý objekt v Americe pro vzdělávání černochů.

Interpreter details
Founded1871
Modified2007-07-17 16:00:18
Košík

Show Cart
Your Cart is currently empty.

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Náhodný kousek

Slave Songs of the United States (anglicky)
Slave Songs of the United States (anglicky)
450,00 Kč
Včetně DPH 19%
Hostuje www.rozhled.cz, © David Zirhut - Spiritualy.cz, 2019
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.