Paul Robeson

Paul (Bustill) Robeson byl známý afro-americký atlet, zpěvák, herec a bojovník za lidská práva po celém světě. Stal se významným hlavně v době, kdy segregace černochů byla stále legální a černoši byli zejména na Jihu sužováni rasismem.

Narodil se 9. dubna 1898 v Princetonu - New Jersey a byl nejmladší z pěti dětí. Jeho otec byl uprchlíkem (bývalý otrok) a absolventem Lincolnovy University. Matka byla ze vznešené rodiny ve Philadelphii. Jeho rodina přímo zažívala strasti černochů, ale zároveň byli odhodláni se nad to povznést. Robeson sám byl za svého života podroben mnoha zkouškám.

V roce 1915 Paul získal čtyřleté stipendium na Rutgerské Universitě. Přestože čelil násilí a rasismu, získal 15 universitních cen ve sportu (baseball, basketball, běh) a dvakrát byl nominován do národního týmu amerického fotbalu.

Na právnické škole v Kolumbii (1919-1923) potkal Eslandu Cordoza Goode, se kterou se následně oženil. Začal pracovat v právnické firmě, ale odešel poté, co bílá sekretářka odmítla zapisovat, co jí diktoval. Zanechal právnické činnosti a začal více rozvíjet své umělecké schopnosti na poli divadla a hudby za účelem podpory afro-americké historie a kultury.

V Londýně se proslavil nejdříve v r. 1925 v londýnské inscenaci muzikálu Show Boat, ze které pochází i slavná píseň Ol’ Man River. Později Paul získal mezinárodní uznání za hlavní roli ve hře Othello, za kterou dostal Donaldsonovu Cenu (Donaldson Award) za nejlepší herecký výkon v roce 1944 a několik dalších významných cen. Mezi 11 filmy, ve kterých hraje je např. Body and Soul (1924), Jericho (1937) a Proud Valley (1939). Na divadelních prknech Během svých cest Robeson zjistil, rasismus není v Evropě tak ostrý jako v Americe. Doma prakticky nebyl schopen najít restauraci, ve které by ho obsloužili, divadla v New Yorku měly sedadla pro černé pouze na horních balkonech a jeho vystoupení byla často přijímána s výhrůžkami a opovržením. Naopak v Londýně byla Robesonovo noční vystoupení císaře Jonese provázena několikerým vyžádáním přídavku (až 12x).

Paul Robeson užíval svého hlubokého baritonu k propagaci a popularizaci černošských spirituálů, ke sdílení kultur různých národů a na podporu sociálních a těžce pracujících vrstev. Jeho cílem při hudebních vystoupeních byl mír a spravedlnost po celém světě přes Ameriku, Evropu, Rusko a Afriku. Robeson se stal světoznámým ve stejné míře v Harlemu, Moskvě nebo třeba v Nairobi. Mezi jeho přáteli byli budoucí africký lídr Jomo Kenyatta, historik Dr. W.E.B. Du Bois, anarchista Emma Goldman a spisovatelé James Joyce a Ernest Hemingway. V roce 1933 Robeson věnoval výtěžek z All God's Chillun židovským uprchlíkům z fašistického německa. v roce 1937 manifestoval proti fašistickému útlaku ve španělské občanské válce a prohlašoval "Umělec musí zvolit boj pro svobodu nebo pro otroctví. Já jsem volbu udelal. Neměl jsem na vybranou." V New Yorku v roce 1939 měl premiéru v Earl Robinsonově "Balad for Americans" - kantátě oslavující Ameriku jako zemi mnoha etnik a národností.

Během padesátých let Paul Robeson vystupoval a řečnil proti rasismu za mír. Studoval, čínštinu, setkal se s A. Einsteinem aby s ním diskutoval o míru ve světě, vydal svoji autobiografii "Here I Stand", a zpíval v Carnegie Hall. V této době připravil 2 koncerty v letech 1952 a 1953 na Kanadsko-Americké hranici, kde zpíval pro 30-40.000 lidí z obou zemí. V roce 1960 měl své poslední turné na Nový Zéland a po Autrálii. Svůj veřejný život končí v roce 1963, kdy se stahuje do ústraní a nemocný odchází do důchodu. Umírá 23. ledna 1976 v Philadelphii.

Person details
Birth1898
Death1976
Košík

Show Cart
Your Cart is currently empty.

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Náhodný kousek

Barbara Hendricks / Give me Jesus
Barbara Hendricks / Give me Jesus
540,00 Kč
Včetně DPH 19%
Hostuje www.rozhled.cz, © David Zirhut - Spiritualy.cz, 2023
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.