Louis Armstrong (Satchmo)

Louis Daniel Armstrong (4. srpna 1901 – 6. července 1971), známý také pod přezdívkami Pops a Satchmo, byl slavný americký jazzový trumpetista a zpěvák. Je považován za jednoho z nejvýzamnějších jazzových umělců 20. století. Narozen v r. 1901 v New Orleans. Od r. 1918 působí v souboru Kid Ory´s Brown Skinned Babies. Později hraje v Tuxedo Brass Bandu a současně i na parníku v orchestru Fata Marablea (stálé angažmá pak v letech 1919 - 1921). Následuje skupina Paula Domingueze a trio Shelbyho Singletona. Od r. 1922 působí v Chicagu, ve skupině King Oliver´s Creole Jazz Band. S ní také v roce 1923 poprvé nahrává (skladby Dippermouth Blues, Chimes Blues, Snag Rag atd.). Nahrával také s vlivnými skupinami Hot Five (založeno 1935) a Hot Seven (zal. 1927). Od roku 1944 hrál s tradičně zaměřenou skupinou AllStars.

Louis Armstrong, narozený v New Orleansu, byl jednou z osobností, jež předurčili hudební tvář celého století. Armstrong vyrůstal v dost primitivním prostředí, a proto věřil, že když naplno a bez zábran vyjádří to co cítí, je to v pořádku a nemusí se nijak ospravedlňovat. V tomto přirozeném vyjadřování tkvělo jeho kouzlo osobnosti.

Datum Armstrongova narození je obestřeno záhadou. Sám Armstrong uváděl Den nezávislosti roku 1900 (4.červenec 1900), což bylo v Americe velice oblíbené datum u všech Američanů. kteří neměli rodný list. Místo 4.července 1900 se nejčastěji oficiálně uvádí 4.srpen 1901. Existují však seriózní odhady, že to bylo o několik let dříve. Údajně neexistuje jakýkoliv doklad o jeho existenci do jeho osmnácti let. Je tedy docela dobře možné, že svět už oslavu Armstrongových stých narozenin promeškal.

Otec Willie Armstrong byl patrně silná osobnost, ale se synem a jeho matkou se prakticky vůbec nestýkal. Měl jinou rodinu. Luis ho popsal slovy: „Ostrý vysoký chlap, stejně šikovný jako dobře stavěný. (...) Neměl čas mě cokoliv naučit, měl moc práce s lítáním za holkama.“ Jeho nezájem nesl těžce i v dospělosti a snažil se tohle bílé místo zaplňovat jinými vztahy. Luis byl přenechán matkou na výchovu tchýni, zatímco se sama přastěhovala do Perdido Street, přímo do samého středu černošského Storyvillu. Pro Luise poslala až kolem roku 1905, aby se staral o ni, tehdy nemocnou, a o jeho tříletou sestřičku Beatrice, přezdívanou Mama Lucy. Chodil do školy, kde naučil číst, psát a počítat. Často musel shánět jídlo sám, jelikož jeho matka byla pryč i několik dní. Prodával noviny, dělal poslíčka prostitutkám, občas něco ukradl nebo hrál kostky, které hrál celý život. Od deseti let se cítil být hlavou rodiny.

Zní to jako kýč, ale vyprávěla to poslední Armstrongova žena Lucille: koupila vánoční stromeček a postavila ho do hotelového pokoje. Když odcházeli spát a Louis byl stále jak dítě u vytržení ze světýlek na něm, chtěla je zhasnout. „Ne, nech to svítit,“ bránil se Armstrong, „to je první vánoční stromeček, který jsem kdy měl.“ Bylo mu čtyřicet.

Po čase se do Armstronga zamilovala Lillian Hardinová a začala se o něho starat. Zorganizovala svůj i Louisův rozvod (první Armstrongova žena byla prostitutka) a roku 1924 vystrojila svatbu.

První infarkt postihl Satchma už roku 1959. 6. července 1971 zesnul Luis Armstrong v posteli, prý se usmíval.

Zdroj: Wikipedia

Person details
Birth1901
Death1971

_MJOOSIC_ADDED_ALBUMSKošík

Show Cart
Your Cart is currently empty.

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Náhodný kousek

Moses Hogan Singers / The Trouble I've Seen
Moses Hogan Singers / The Trouble I've Seen
345,00 Kč
Včetně DPH 19%
Hostuje www.rozhled.cz, © David Zirhut - Spiritualy.cz, 2023
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.