Mahalia Jackson

Mahalia Jackson je všeobecně považována za největší gospelovou zpěvačku. Její repertoár zpočátku vycházel z jejích baptistických kořenů a odtud pocházejí např. písně "Amazing Grace" a "The Day is Past and Gone". Své první album nahrála v roce 1937 s písněmi "God's Gonna Separate the Wheat from the Tares" baptistickou písní "Keep Me Every Day". Díky svému talentu hluboce zakořeněnému ve víře měla ve svých rukou celý svět.

Mahalia Jackson se narodila v New Orleansu v Louisianě 26. října 1911 nebo 1912 a zemřela na zástavu srdce v lednu 1972. Otec Johnny Jackson byl baptistickým kazatelem, holičem a přístavním dělníkem. Matka Charity Clark pracovala v prádelně a jako služka. Mahalia vyrůstala bez otce a matka zemřela, když jí bylo 5 let. Vychována byla u příbuzných. Její prarodiče byli narozeni v otroctví a pracovali v Louisianě na rýžových plantážích. Někteří její příbuzní byli se starali o zábavu na různých večírcích, hráli muziku bílých a pro bílé (polky, valčíky, mazurky, ...) Hráli ale také blues & rags v Ma Raineyově cirkuse.Čilý hudební život v New Orleansu na začátku 20 století byl důležitým zdrojem inspirace mladou Mahalii. Bydlela hned vedle kostela církve "Holiness church", odkud často slýchala rytmy které měly velký vliv na její rostoucí hudební cítění. Mahalia velmi dobře znala všechny tradiční zpěvy baptistické církve, ke které hlásila její rodina. Navíc k této sakrální hudbě byla obklopena hudbou Mardi Grase, pouličních prodejců a hudbou z černošských klubů v New Orleansu. To byly první roky od vzniku jazzu ve Storyville - místa, kde ve dvacátých letech začínali svoji kariéru Louis Armstrong, King Oliver a Jelly Roll Morton.
Aby podpořila svojí rodinu, musela Mahalia ve svém dětství pracovat i během svých studiích na střední škole. Životopisné údaje se rozcházejí v tom, zda čkolu opustila po čtyřech nebo osmi letech studií. Když jí bylo 16 let - tedy v roce 1928 se přestěhovala z New Orleansu do Chicaga, kde začala zpívat s "Greater Salem Baptist Church Choir". V Salemu také začala její kariéra gospelové zpěvačky v "Johnson Gospel Singers".

Poté co se Mahalia přestěhovala do Chicaga, chtěla se stát zdravotní sestrou, nicméně aby se uživila, musela pracovat v prádelně a přitom studovala kulturu na "Madame C. J. Walker's and the Scott Institute of Beauty Culture". S těmito zkušenostmi zkusila poprvé podnikat a otevřela si salón krásy.V roce 1936 se provdala za Isaaca Hockenhulla vysokoškolsky vzdělaného podnikatele. Podporoval její podnikatelské aktivity, ale pak objevil její talent a velký hudební potenciál jako velký zdroj příjmů. Hockenhull se snažil seč mohl aby Mahalii donutil zpívat, ale ona se tomu velmi tvrdě bránila. Tehdy Hockenhull jí řekl: "Halie, tvůj hlas je nedotknutelný. Tvoje budoucnost je zpěv. Není správné abys svůj hlas vykřičela jen po kostelích. Ženská, copak chceš celý život jenom třít bídu?". Absolvovala významný konkurz, kde zpívala "Sometimes I Feel Like a Motherless Child" a zúčastnila se ho se zjevnou nechutí. Konkurs vyhrála a vydavatelství Decca records jí nabídlo angažmá, ale odmítla. Byla to Hockenhullova touha vidět Mahalii v lukrativnějším prostředí světového bluesu a populární hudby. Její vytrvalý odmítavý postoj zpívat blueas je zdokumentován jako komunikace s Louisem Armstrongem. Když se vrátil do Chicaga z turné po Evropě v roce 1937, snažil se Mahalii přesvědčit slovy: "Got you a spot with the band, make you some real green, get to move around. Nemusíš mi nic ukazovat, já vím, že umíš zpívat blues." Tehdy odpověděla: "Já taky vím, co s tím můžu dělat, a vím dobře, že to není zpěv."

Stejně jako následné manželství v roce s muzikantem Sigmondem Gallowayem skončilo Mahaliino manželství s Ikem Hockenhullem rozvodem.

Historickou událoství gospelové hudby bylo setkání Mahalie Jackson a "otcem gospelové hudby" skladatelem Thomasem A. Dorseyem v Chicagu 1929. Stal se jejím hudebním poradcem a doprovázel ji v létech 1937 až 1946. Mahalia zpívala Dorseyovy písně na mnoha církevních schromážděních a při prezentacích nových Dorseyových skladeb. Jejich asociace byla za čtrnáct let působení po celém světě veleúspěšná. V jejím podání se Dorseyova píseň "Precious Lord Take My Hand" stala nejžádanější písní v jejím rozrůstajícím se repertoáru.Životní dráha Mahalie Jackson v druhé půlce padesátých let a na zažátku let šedesátých měla stále vzestupnout tendenci kdy nahrávala s Percy Faith a účinkovala v roce 1958 na Newport Jazz Festival a při slavnostním uvedení Johna F. Kennedyho do funkce prezidenta. V pozdějších šedesátých letech její popularita poněkud začala klesat. Svoji pěveckou kariéru ukončila koncertem v Německu v roce 1971.

Mahalia Jackson zemřela 27. ledna 1972 ve věku šedesáti let na zástavu srdce. Pohřbena je na Providence Memorial Park v Louisianě.

Person details
Birth1911
Death1972
Košík

Show Cart
Your Cart is currently empty.

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Náhodný kousek

Golden Gate Quartet / Collection
Golden Gate Quartet / Collection
550,00 Kč
Včetně DPH 19%
Hostuje www.rozhled.cz, © David Zirhut - Spiritualy.cz, 2023
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.