Historické pozadí černošských spirituálů II Tisk E-mail
Napsal Jiří Cikhart   
Sobota, 25 srpen 2007

Africké pohanské kulty na americké pevnině

Woo-doo

historie_II_1Kult woo-doo (možné také voo-doo) který se dovedl prosadit před staletími na západoindických ostrovech a v Louisianě, dodnes zůstal zachován na Haiti. Také v New Orleansu zůstal woo-doo živým kultem potlačeného náboženství a má tisíce tajných přívrženců. Ještě v těchto dnech tam můžeme nalézt zastrčené krámky, v nichž se prodávají fetiše a talismany woo-doo a spolu s nimi také obrázky katolických svatých, které jsou smíchány se symboly afrických božstev se stejnou nenuceností s jakou se od prvních dnů otroctví mísilo africké náboženství s katolickým

Přítel a spolupracovník Marka Twaina, Charles Dudley Warner, popsal v osmdesátých letech 19. století jednu ze slavností woo-doo v domě poblíž bývalého shromaždiště otroků na Congo Square v New Orleansu. Obřad začal čtením bible a modlitbami k Panně Marii, jejíž soška stála na oltáři spolu s fetiši woo-doo. Pak začal zpěv...

„Rostl, pulsoval stále silněji a do divokého refrénu se přidávaly další hlasy za doprovodu tleskání rukou a dupání nohou. Kněz-kouzelník se povzbuzoval alkoholem a začal tančit se zapálenou pochodní, zatímco zpěv dostával čistě africkou podobu.

Celý článek...
 
Historické pozadí černošských spirituálů I Tisk E-mail
Napsal Jiří Cikhart   
Úterý, 30 leden 2007

obr1 Již od prvních dnů otroctví podléhala lidová hudba amerických černochů ustavičných změnám. Černoch udržovaný v negramotnosti nebyl vázán předsudky staré konvence ani ohledy na to, co je považováno za umění a co nikoli. A tak se vyjadřoval zcela spontánně. Když přišel do styku s evropskou civilizací, nakládal s ní po svém, vážil ji a prověřoval a v souhlasu se základními hodnotami původní africké kultury přetvářel v hodnoty zcela nové. Pod jeho rukama vznikalo něco zcela nezvyklého, co nebylo, ani nemohlo být imitací kulturních šablon bílých mocipánů. Jeho písně měly dosud neslýchanou veselost i smutek, zcela zvláštní barvu, svěžest, nespoutanou fantazii i nesmírnou hloubku citového vzrušení. Byly to písně nevyumělkované, ojedinělého charakteru. A právě mezi ně patří i původní spirituály - všechny ty vášnivé zpěvy černošských kostelíků.

Celý článek...
 
Historie spirituálů Tisk E-mail
Napsal David Zirhut   
Pátek, 24 listopad 2006

Černošský spirituál je afro-americká píseň zpravidla s křesťanským duchovním poselstvím. Spirituály původně zpívali černoši monofónně a akapelově. Tyto písně se později staly základem mnoha dalších hudebních stylů. V tomto smyslu jsou termíny černošský spirituál (negro spiritual) a afro-americký spirituál synonyma. V 19. a počátkem 20. století se používalo také slovo jubilee s tímto významem, ale trochu obecnějším. Běloši černošské spirituály tehdy vnímali jako písně otroků (slave songs).

Celý článek...
 Košík

Show Cart
Your Cart is currently empty.

Přihlášení


Zapomenuté heslo

Náhodný kousek

Spirituál Kvintet - zpěvník 1.díl 1960-1991
Spirituál Kvintet - zpěvník 1.díl 1960-1991
95,00 Kč
Včetně DPH 19%
Hostuje www.rozhled.cz, © David Zirhut - Spiritualy.cz, 2023
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.